ספרים גנים > כדור הצמר הענק

כדור הצמר הענק

מחבר: מאק ברנט | מאייר: ג'ון קלאסן

סיפור על כוחה הקסום של הנדיבות והשפעתה על האנשים. נדיבותה של הילדה צובעת את הכפר האפרורי שלה, ומשרה חמימות בלבבות האנשים.

פעילות בגן ובכיתה

כאן תוכלו למצוא רעיונות מגוונים לפעילות סביב הספר. הנה דוגמה: אילו הייתה לכל אחד מאתנו תיבת קסמים שתכולתה איננה אוזלת אף פעם, מה היינו שמים בתוכה? יהיה זה מהנה להכין ...

פעילות בגן ובכיתה   

מחנכת יקרה,

הספר היפה הזה, על סיפורו ואיוריו המעולים, נוגע בערך חשוב: הנתינה. כאשר אנו מעניקים ברוחב לב, בכנות, ומתוך רצון אמיתי להשפיע על חיי הזולת, אנו יכולים לחולל ניסים, שנראים כמו מעשי קסמים. כך הצליחה הילדה לובנה, באמצעות עוצמת הנתינה שלה, לשנות את המראה של מקום מגוריה, להעניק לו צבע, ולתושביה חום.

לובנה גם ניחנה בדמיון פורה, שסייע לה לבחור את מה שהיא תארוג. נחישותה ואמונתה בכוחה של הנדיבות גרמו לה לדחות את הצעתו המפתה של הנסיך רשיד. אמונתה זו בקסמה של הנדיבות היא שהשיבה אליה את התיבה בסוף.

נוכל לשוחח עם הילדים על הערכים היפים שבאים לידי ביטוי בספר: נתינה, התעניינות בזולת דאגה לחברה שלנו, והכלת מי שלועגים לנו בטוב הלב וקסם החסד שלנו.

קריאה מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • לפני הקריאה הראשונה, נתבונן בכריכה. נשוחח על משמעות המילה "יותר". נעודד את הילדים לנחש את נושא הסיפור על פי הפרטים המצויים באיורי הספר.
  • אחד המאפיינים של סגנון הטקסט הוא השימוש במילה "אבל" כדי "להקפיא" לרגע את מהלך האירועים במוחו של הקורא או השומע, לפני שמשלימים אותו במשפטים הבאים. השימוש החוזר ב"אבל" מעורר את תשומת לבם של הילדים ומזמין אותם לחשוב על מה שעשוי לקרות. בעת קריאת הסיפור, עצרי אחרי המילה "אבל" ובקשי מן הילדים לחשוב על המשך אפשרי.
  • רפיק ובני כיתתה של לובנה לועגים לסוודר שלה, אך היא מגיבה על הלעג שלהם במעשה נדיב, וסורגת גם להם סוודרים. זאת הזדמנות לשוחח עם הילדים על הסוגייה של הצקה. מדוע לדעתם לעגו בני הכיתה לובנה על הסוודר שלה? האם יכלה להגיב בצורה שונה? האם קורה לנו שאנו ניצבים בפני מצב דומה? מה אנו עושים?
  • נחשוב ביחד על פרויקט שיכול לסייע לייפות את הגן או את השכונה שבה אנו מתגוררים, למשל שתילת צמחים, וכדומה. זאת הזדמנות מצוינת ללמד את הילדים מיומנויות של תכנון, ביצוע, הערכה ועוד.
  • אילו הייתה לכל אחד מאתנו תיבת קסמים שתכולתה איננה אוזלת אף פעם, מה היינו שמים בתוכה? יהיה זה מהנה להכין סדנה יחד עם ההורים, שבה יבנו תיבות שבהן הילדים ישמרו על דברים שהם אוהבים. עודדי את הילדים לשוחח על חפצים שהם אוהבים עם הקבוצה. זאת גם פעילות יפה ליצירת קשר בין ההורים או להידוקו.
  • סדנת עבודות יד מחוטים! יש הרבה פעילויות יצירה ומשחקי חברה הבנויים על חוטים, שכמה מהם אפשר למצוא בקישור הזה. באינטרנט יש עוד רבים אחרים.
  • איורי הספר מיוחדים במינם, וזכו בפרסים אמנותיים חשובים רבים. נוכל להסב את תשומת לב הילדים לצבעים המתווספים בהדרגה לעיירה האפורה, ולמשחק בצבעי הצללים, למשל בעמוד 34. יש חזרה על צורות הנדסיות, כמו חצאי עיגול, משולשים ומלבנים. אפשר לתת לילדים צורות כאלה בצבעים שונים, בנוסף לחפצים זמינים אחרים (כגון חוטים, כפתורים, מקלות ועוד), כדי שייצרו מהם את יצירותיהם שלהם.

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח