ספרים גנים > הפתעה!

הפתעה!

מחברת ומאיירת: קרולין הדירקסונו

חיות היער מכינות מסיבה כדי לקבל את פני המשפחה החדשה שעזבה את העיר כדי לגור ביער. אך בני המשפחה חושבים שהחיות מתכננות לתקוף אותם, והם נסים על נפשם. סיפור מצחיק על הפער שנוצר לעתים בין הכוונות למעשים.

פעילות בגן ובכיתה

יכול להיות מעניין ומהנה לילדים להשתתף בהכנת מסיבת הפתעה, אולי לכבוד ילד שיש לו יום הולדת, או לכבוד אחד מאנשי הצוות. זאת הזדמנות עבורם ללמוד מיומנויות של תכנון ...

פעילות בגן ובכיתה   

מחנכת יקרה,

כיצד ארכוש חבר חדש? זאת שאלה שמעסיקה ילדים רבים בגן. ,תקופת הגן מתרחב מעגל הקשרים החברתיים של ילדים, וחשיבותם של יחסי חברות גדלה.
הספר "הפתעה" מציג לנו באמצעות אי-הבנות משעשעות את שיבושי התקשורת שעלולים לקרות כאשר אנו מנסים לקשור חברויות חדשות בדרכנו, מבלי שאנחנו מבינים ומתייחסים מספיק לאפיונים ולרצונות של מי שאת חברותו אנו מבקשים.

במישור אחר, מאפשר הסיפור לקיים שיח עם הילדים אודות יחסיהם – ויחסה של האנושות באופן כללי – אל הטבע בתקופתנו, ואל כל מי שחי בו. האם זהו יחס של סימפתיה וכבוד, או של עויינות וניצול, שיחסל את השטחים הירוקים שעוד נותרו על פני כדור הארץ שלנו?

פעילות מהנה!

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • בקריאה הראשונה, התמקדי בשם הספר ובאיור הכריכה. שוחחי עם הילדים על משמעות המילה "הפתעה". עודדי אותם לספר על דוגמאות של אירועים בחייהם. מה מספרים לנו האיורים על ההפתעה?
  • חזרי עם הילדים על מה שהחיות עשו כדי להכין קבלת פנים חגיגית לאורחים. האם יש הכנות אחרות שיכלו לעשות?
  • שוחחי עם הילדים על התגובות של בני המשפחה, ועל ההבדל בין תגובות הילדים לתגובות ההורים. על מה הדבר מצביע?
  • מה כדאי שנעשה כדי ליצור חברויות חדשות עם ילדים בגן? כיצד אנו יכולים לשמור על חברינו?
  • כיצד אנו מתכוננים במשפחה שלנו ליום של בילוי בטבע? מה אנו לוקחים אתנו? כיצד אנו מתנהגים בטבע? זו הזדמנות לשוחח עם הילדים על התנהגויות שמזיקות לטבע (למשל, השלכת פסולת, קטיפת פרחים) וכאלה שמועילות לו (למשל שתילת עצים).
  • אולי תרצי לערוך טיול עם הילדים וההורים בטבע הסמוך לגן. מה נכין לטיול? אלו כללי התנהגות נאמץ? אלו צמחים וחיות/חרקים/זוחלים אנו צפויים לפגוש בטיול? כיצד נתנהג אתם?
  • בטקסט יש הרבה מילים הכתובות באותיות גדולות. מה המשמעות של השימוש באותיות הגדולות בספר?
  • יכול להיות מעניין ומהנה לילדים להשתתף בהכנת מסיבת הפתעה, אולי לכבוד ילד שיש לו יום הולדת, או לכבוד אחד מאנשי הצוות. זאת הזדמנות עבורם ללמוד מיומנויות של תכנון וביצוע.
  • בקשי מן הילדים להתבונן באיור הראשון בספר (המראה מכונית אדומה נוסעת) ובאיור האחרון, של אותה המכונית. מהם ההבדלים ביניהם?

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח