ספרים גנים > סבא שלי

סבא שלי

כתבה ואיירה: מרתה אטלס

לאט לאט, הסבא מאבד את הזיכרון והריכוז, אולם זה לא משנה את אהבת נכדו אליו, והוא ממשיך לשחק אתו ולעזור לו. סיפור על יחס קרוב, עדין והדדי בין סבא לנכד.

פעילות בגן ובכיתה

ילדים יכולים ליהנות מהכרת סבים של ילדים אחרים בגן. תוכלי להכין "עץ הסבים" בכיתה, שעליו יוכל כל ילד לתלות תצלום שלו ושל סבו כשהם עוסקים בפעילות ששניהם נהנים ממנה. ...

פעילות בגן ובכיתה   

 

מחנכת יקרה,

 

לסבא ולסבתא שמור מקום מיוחד בנפשו של הילד. אצל רוב הילדים הבית של סבא וסבתא מתקשר לחום, פינוק וביטחון. במשפחות רבות סבא או סבתא משתתפים באופן יומיומי ומשמעותי בטיפול בילדים, למשל על ידי לקיחתם אל הגן ומהגן, שמירה עליהם, ובילוי עימם. הספר הזה, שכתוב בלשונו של ילד, מעניק לילדים  הזדמנות להתבונן בתפקיד שממלאים הסבים והסבתות בחייהם, בתפקיד שהם עצמם ממלאים בטיפול בסבא או בסבתא, בהדדיות היחסים היפים איתם ובמשמעותם.

 

פעילות מהנה!

 

רעיונות כיצד לשלב את הספר בפעילויות הגן

 

 

רעיונות לשילוב הספר בגן

  • עברי עם הילדים על מה שעושים הסב והילד בספר. הציעי להם לספר מה הם עושים עם הסבים והסבתות שלהם.
  • נשים לב לתחושותיו של הסב בספר. מה גורם לו לשמחה, לעצב, למבוכה? כיצד מכוונים אותנו האיורים לתשובה? עודדי את הילדים לשתף את חבריהם בדברים שהם יודעים שיגרמו לסבים ולסבתות שלהם לשמוח או להיעצב.
  • הילד דואג לסבו בדרכים שונות. כיצד אנו דואגים לסבינו וסבותינו?
  • ילדים יכולים ליהנות מהכרת סבים של ילדים אחרים בגן. תוכלי להכין "עץ הסבים" בכיתה, שעליו יוכל כל ילד לתלות תצלום שלו ושל סבו כשהם עוסקים בפעילות ששניהם נהנים ממנה. עודדי כל ילד לומר משהו על סבו כשהוא תולה את תצלום (איך קוראים לו, היכן הוא מתגורר, ודברים שהוא אוהב לעשות).
  • הבית של סבא תופס לעתים קרובות מקום חשוב בלב הילד. שוחחי עם הילדים על מה שהם אוהבים בביתם של הסב והסבתא.  
  • השנה מאמץ משרד החינוך את הפרויקט "לכל אחד יש סיפור". אחת ההצעות להפעלת הפרויקט בגן היא לבקש מבן המשפחה, שיכול להיות הסב או הסבתא, לספר לילדי הגן את הסיפור של חפץ אישי שיביא עמו.

רעיונות לשילוב הספר בגן

חוויות מהשטח